Şirket Kurmak Artık Daha Kolay

Şirket Kurmak Artık Daha Kolay

Şirket Kurmak Artık Daha Kolay

Şirket Kuruluş sözleşmelerinin Ticaret Odalarınca da onaylanmasını sağlayan uygulamanın 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesiyle birlikte şirket kurmanın zahmeti ve maliyeti de azaldı.

Daha önce 9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ‘Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ kapsamında yapılan değişiklikle şirket kuruluş sözleşmesinin ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda da imzalanabilecek.

Böylelikle daha önce sadece noter huzurunda imzalanan şirket kuruluş sözleşmeleri, artık odaların ticaret sicili müdürlüklerinde de imzalanabiliyor olacak. Bu uygulama sayesinde, şirket kuruluş işlemleri kolaylaşırken, maliyetler de azalacak.

Şirket Kurma Süresi ve Masraflar Azalacak

Uygulama ise şu şekilde gerçekleşecektir. “Ticaret sicili müdürlüklerine verilen bu yetki ile şirket kuruluşlarında sözleşmelerin noter huzurunda imzalanması zorunluluğu kaldırıldı ve sicil müdürlüklerinde de kurucuların imza atabilmesine imkan tanınarak şirket kuruluşları daha da kolaylaştırıldı. Şirket kuruluş işlemleri için MERSİS üzerinden hazırlanan sözleşmenin sistem üzerinden onayı alındıktan sonra kurucu ortaklar sicil müdürlüğüne gelerek sözleşmeyi sicil müdürlüğünde imzalama imkanına sahipler. Bu sayede şirket kuruluşlarının süresi ve masrafları da azalmış oluyor. Uygulama 01 Ocak 2017’den itibaren bu uygulanmaya başladı. 

Önemli bir Püf Nokta ise; Kurucu Ortakların Bizzat Bulunmaları Gerektiği

Noterler tarafından onaylanan kuruluş sözleşmelerinin tesciline odalarca yine devam edilecek. Bunun yanı sıra Ticaret sicili müdürlüklerine verilen yetkinin şirketlerin yalnızca kuruluş aşamasında sözleşmenin sicil müdürü veya yardımcısı huzurunda imzalanması ve şirket yetkilisine ait imza beyannamesinin düzenlenmesinin olduğu anlaşılmaktadır.

Bunun dışındaki işlemler eski haliyle devam edecektir. (Hisse devri, tasfiye, atama vs.)

Ayrıca kurucu ortaklar şirketin kurulacağı yer sicil müdürlüğünde bizzat bulunmaları halinde imza atabilecek olup; vekaletname ile yapılacak işlemlerin noterlerde yapılması gerekmektedir.

Burada ki amaç ise şirket kuruluşunun kolaylaştırılarak, prosedürlerin azaltılmasını sağlamaktır.

Şirket kuruluşu Maliyet Hesaplamak için Türkiye’nin her yerinden ve yurtdışından aşağıdaki linki tıklayarak formu doldurmak sureti ile tarafımıza mail ya da sitemizde bulunan iletişim bilgilerinden müşavirliğimize ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

ŞİRKET Kuruluş Maliyet Hesaplama ve teklif almak için tıklayınız

 

 

Share this post

Comments (10)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir