2019 Yılında Bağımsız Denetim

2019 Yılında Bağımsız Denetim

2019 Yılında Bağımsız Denetim

2019 Yılında KGK Bağımsız Denetim kapsamında, bağımsız denetime tabi şirketler ile bu şirketler açısından bağımsız denetim şartları ve bağımsız denetim kriterleri ile bağımsız denetim hadleri ve bağımsız denetim zorunluluğu nelerdir gibi soruların cevaplarına aşağıdaki izahat ve linklerden ulaşabilirsiniz.

KGK Bağımsız Denetim

2018/11597 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca 2012/4213 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 3 üncü maddesinin (a) ve (b) fıkralarındaki Aktif Toplamı ve Yıllık Net Satış Hasılatı ölçütleri 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli ve 26.05.2018 tarihinde yürürlüğe girmek olmak üzere yeniden belirlenmiştir.

Buna göre; yeniden belirlenen ölçütlerden en az 2’si, üst üste 2 yıl aşağıdaki sayısal değerlerin üstünde olan anonim ve limited şirketler, bağımsız denetime tabidir.

Buna göre şirketler için eşik değerler aşağıdaki gibidir.

  • 35 milyon liralık aktif toplam,
  • Yıllık 70 milyon liralık net satış hasılatı ile
  • 175 kişilik çalışan sayısı olarak tespit edildi.

Kuruluşumuz tarafından Kgk Bağımsız Denetim hizmetleri verilmekte olup; bağımsız denetim nedir, bağımsız denetimin faydaları, gibi bir çok soru hakkında internet sitemizden ulaşabilir ve iletişim bilgilerinden teklif talep edebilirsiniz.

Aşağıda verilen bilgilerin üzerine tıklayarak linklere erişim sağlayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kısa Kısa : Konkordato alan firmalarda şartların uyması durumunda bağımsız  denetim yaptırmak zorunda olup; herhangi bir muafiyetleri yoktur.

Kısa Kısa : Konkordato başvurusunda evraklar mahkemeye sunulmadan önce  makul güvence kapsamında bağımsız denetim raporunun düzenlenmesi ve mahkeme başvuru evrakları arasına konulması gerekmektedir.

Kısa Kısa : Konkordato alan firmalara atanan konkordato komiserlerinden bir tanesinin bağımsız denetçi olması gerekmektedir.

Kısa Kısa : Bağımsız denetim aynı zamanda firmaların devamlılığını sürdürmesi için önemli bir rol oynamasının yanında yerel piyasalar açısından da güvenilirliği arttırmaktadır.

Kısa Kısa : Yeni TTK ile bağımsız denetim yaptırmayan şirketlere karşı yaptırımlar arttırılmıştır.

Bağımsız Denetime ilişkin Türmob tarafından düzenlenen kongrede yer alan konuşmalara  linkten ulaşabilirsiniz.

Kısa Kısa: Bağımsız Denetim sınavları, Kgk tarafından veya yetkilendirilmiş kurumlar tarafından düzenlenmekte olup; şartları sağlayan katılımcılar konuya ilişkin daha fazla değerlendirmeyi Kgk sitesinden edinebilirler.

Bağımsız Denetim standartları ve Bağımsız Denetim Yönetmeliği gelişen ve değişen olaylara göre sürekli olarak güncellenerek geliştirilmektedir. Sitemizden konuya ilişkin aramalar yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önceki yazıyı okuyun:
Doğumla Türk Vatandaşlığının Kazanılması

Doğumla kazanılan Türk vatandaşlığı, soy bağı veya doğum yeri esasına göre kendiliğinden kazanılır. Doğumla kazanılan vatandaşlık doğum anından itibaren hüküm...

Kapat