Şirket Kuruluşu 2022

Şirket Kuruluşu 2022

2022 Yılında Şirket Kuruluş İşlemleri

2022 yılı güncel şirket kuruluş işlemlerini ve şirket kurmak ile alakalı yol haritasını basit ve sade bir anlatımla aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Bu bağlamda önemli olan önerge aşamalarını takiple adım adım şirket kuruluşunu nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Ayrıca, şirket kuruluşu hangi maliyetlerden oluşur, dijital dünyada online olarak neleri yapılabilir  ve çözümler hakkında bilgisine sahip olacaksınız.

Bu nedenle tüm bunları yaparken şirket kuruluşunda;

  • Nelere dikkat edilmeli,
  • Hangi şirket türü tercih edilmeli,
  • Sanal ofis şirket kuruluşu,
  • e-Ticaret şirket kuruluşu yanında sosyal medya, web sitesi ve patent işlemleri gibi bir çok konuda kısa ama açıklayıcı bilgilere sahip olacaksınız.

Şirket türü seçimi ve kuruluş planlaması :

Öncelikle yapacağımız ticaretin alanları tespit edilmelidir. Neden şirket kurmak istiyorum sorusunun cevaplarını net olarak verilmelidir.

Basiretli bir tüccar olma yolunda ilk safha gelişimi doğrultusunda bu soru cevap ve tespitler büyük önem taşımaktadır.

Limited şirket kurmak veya Anonim şirket kurmak noktasında seçimimizi bir şirket kurma danışmanı vasıtası ile netleştiriniz.

Çünkü Fayda / maliyet ile avantajları açısından Limited şirket ve Anonim şirket karşılaştırılması yapılmasına karar vermek sizin açınızdan faydalı olabilir.

Şirket Türleri

Şirket sermayesi paylara bölünmüştür.

Pay sahiplerinin sorumluluğu taahhüt etmiş oldukları sermaye payları ile sınırlıdır.

Sermaye pay sahipleri tarafından ödenir.

Anonim şirketler, en az bir pay sahibi (gerçek veya tüzel kişi) ile kurulur ve asgari sermaye gereksinimi 50.000 TL’dir.

Genel kurul ve yönetim kurulu anonim şirketlerin zorunlu organlarıdır.

Limited şirket, en az bir ortak (gerçek veya tüzel kişi) ile kurulan ve ortakların sorumluluğunun taahhüt etmiş oldukları sermayeyle sınırlıdır.

Asgari sermaye gereksinimi ise 10.000 TL’dir.

Şirket Kuruluşu İçin İstenilen Gerekli Belgeler

  • Resim
  • Kimlik bilgisi
  • Diğer işlemler ticaret odasında yapılacaktır.

Sanal Ofis

Gelişen teknoloji hız ve verimliliği beraberinde getirmiştir. Bu da yer ve zaman kaygılarından kurtulmayı gerektirmektedir.

Özellikle kuruluş aşamasında veya tek çalışanlı şirket kuruluşlarında sanal ofisler kiralanarak şirket kurulabilmektedir.

Ayrıca gün geçtikçe işyeri kiralamak yerine sanal ofis kiralayarak ticaret hayatını devam ettiren firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Şirket Kuruluş Maliyeti

Şirket kuruluş maliyetinin ana kalemi Ticaret Odası harçlarıdır. Harçlar şirketin nitelik ve özelliklerine göre değişir. En düşük şirket kuruluş maliyeti 2.500 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca kuruluş için muhasebe ücreti de ödenmektedir.

Çok ortaklı, yüksek sermayeli, birden fazla müdürü olan ve yabancı ortak vb. gibi durumlarda bu ücretler artmakta olup, gerçek zorunluluklar ayrıca istişare edilmelidir.

Diğer İşlemler

Şirket kurmaya karar verdiğinizde noter, ticaret odası, vergi dairesi, ana sözleşme gibi işlemler ile defter tasdik vb hizmetler muhasebe tarafından gerçekleştirilir.

Özetle konuyu bağlayacak olursak sizleri prosedüre boğmadan, işlemler hızlı pratik ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmekteyiz.

 

Grup Şirketlerde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları

http://iktesvik.com/

Share this post

Comment (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir