Şirket Kuruluş İşlemleri 2021

Şirket Kuruluş İşlemleri 2021

2021 Yılında Şirket Kuruluş İşlemleri

2021 yılı itibari ile güncel şirket kuruluş işlemlerini ve şirket kurmak hakkındaki yol haritasını basit bir anlatım dili ile sadeleştirilmiş olarak aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Verilen önergelere ait aşamaları takip ederek adım adım şirket kuruluşunuzu nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Ayrıca şirket kuruluşu gerekli hangi maliyetlerden oluşur ve dijitalleşen dünyada online olarak neleri yapabileceğinizi ve çözüm yolları hakkında bilgisine sahip olacaksınız.

Tüm bunları yaparken şirket kuruluşunda nelere dikkat edilmeli, hangi şirket türü tercih edilmeli, sanal ofis şirket kuruluşu, e-Ticaret şirket kuruluşları ve şirket kuruluşunun yanında sosyal medya, web sitesi ve patent işlemleri gibi konularda kısa ama açıklayıcı bilgilere sahip olacaksınız.

Şirket türü seçimi ve kuruluş planlaması :

Öncelikle yapacağımız ticaretin alanlarını çok iyi tespit ederek, neden şirket kurmak istiyorum sorusunun cevaplarını net olarak vererek, sınırlarımızı belirlememiz gerekmektedir. Bunlar ise basiretli bir tüccar olma yolunda ilk safha gelişimi doğrultusunda büyük önem taşımaktadır. Limited şirket kurmak veya Anonim şirket kurmak noktasında seçimimizi bir şirket kurma danışmanı vasıtası ile netleştirmemiz sağlıklı olacaktır. Fayda / maliyet ile avantaj ve dezavantajları açısından Limited şirket ve Anonim şirket karşılaştırılması yapılması karar vermek açısında faydalı olabilir sizin açınızdan.

Şirket Türleri

Şirketin sermayesi paylara bölünmüş olup pay sahiplerinin sorumluluğu taahhüt etmiş oldukları sermaye payları ile sınırlıdır ve pay sahipleri tarafından ödenir. Anonim şirketler, en az bir pay sahibi (gerçek veya tüzel kişi) ile kurulur ve asgari sermaye gereksinimi 50.000 TL’dir. Genel kurul ve yönetim kurulu , anonim şirketlerin zorunlu organlarıdır.

Limited şirket, en az bir ortak (gerçek veya tüzel kişi) ile kurulan ve ortakların sorumluluğunun taahhüt etmiş oldukları sermayeyle sınırlı olup ortaklar tarafından ödendiği şirkettir. Asgari sermaye gereksinimi 10.000 TL’dir.

Şirket Kuruluşu İçin İstenilen Gerekli Belgeler

  • Resim
  • Kimlik bilgisi
  • Diğer işlemler ticaret odasında yapılacaktır.

Sanal Ofis

Gelişen teknoloji hız ve verimliliği beraberinde getirmiştir. Buda yer ve zaman kaygılarından kurtulmayı gerektirmektedir. Özellikle kuruluş aşamasında veya tek çalışanlı şirket kuruluşlarında sanal ofisler kiralanarak şirket kurulabilmektedir.

İlk zamanlarda Vergi İdaresi tarafından çok kabul görmese de normal bir işyeri kiralamak yerine sanal ofis kiralayarak ticaret hayatını devam ettiren firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Şirket Kuruluş Maliyeti

Şirket kuruluş maliyetinin ana kalemi olan Ticaret Odası masrafları şirketin nitelik ve özelliklerine göre en düşük şirket kuruluş maliyeti 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca kuruluş için muhasebe ücreti de ödenmektedir.

Çok ortaklı, yüksek sermayeli birden fazla müdür atanması, yabancı ortak vb. gibi durumlarda bu ücretler ayrıca değerlendirilmektedir.

Diğer İşlemler

Şirket kurmaya karar verdiğinizde noter, ticaret odası, vergi dairesi, ana sözleşme gibi işlemler ile defter tasdik vb hizmetler muhasebe tarafından ayrıca gerçekleştirilmektedir.

Sizleri prosedüre boğmadan işlemler hızlı ve pratik bir şekilde müşavirliğimizce gerçekleştirilmektedir.

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önceki yazıyı okuyun:
Holding Nedir, Nasıl Kurulur?

HOLDİNG NEDİR? , NASIL KURULUR? Yazımızın bu ekinde holding nedir? ,  nasıl kurulur? , özellikleri nelerdir? , Konularına değinmek ve...

Kapat