Aşağıda konuya ilişkin güncel mukteza bilgilerinize sunulmuştur.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

 Gelir Kanunları KDV Ve ÖTV Grup Müdürlüğü

 

 

Sayı : 84974990-13Ü[KD V-l /H/28-2018/98]-E.462898                        28.11.2018

Konu : İkinci el araç Alım-satımında KDV oranı

 

Sayın :*******

***************/ANKARA

 

İlgi :20/11/2018 tarihli dilekçeniz

 

 

             İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, 287 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ticari araç Alım ve satımında KDV oranının %1’e düşürüldüğü  belirtilerek alacağınız ticari aracın ikinci el olması durumunda uygulanacak KDV oranı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

 

       Katma Değer Vergisi Kanunun 1/1 maddesinde, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye’de yapılan teslim ve hizmetlerin KDV'nin konusunu teşkil ettiği hüküm altına alınmıştır.

 

              KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayıl, listede yer alan teslim ve hizmetler için %8 ,bu listelerde yer alanlar hariç olmak üzere vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tescil edilmiştir.  

 

       31/10/2018 tarihli ve 30581 Mükerrer Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 287 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 4'üncü maddesi ile 31/12/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanmak üzere; 25/12/2017 tarihli ve 2017/11170 sayıl, Bakanlar Kurulu Karan ile Yürürlüğe konulan istatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinin-

 

8701.20, 87.02, 87.04, 87.05 gümrük .arife İstatistik pozisyon numaralarında yer alan malların  katma değer vergisi oranı %1 olarak belirlenmiştir.

 

Buna göre ;31/12/2018 tarhine kadar (bu tarih dahil)  alım-satımını yapacağınız ikinci el aracın Türk Gümrük  tarife cetvelinin 

 

8701.20.87.02.87.04. 87.05 gümrük tarife istatistik pozisyon numaralarında yer alması durumunda KDV oranı % 01 olarak uygulanacaktır.

 

 

Bilgi edinilmesini rica ederim.                                                  

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.