Bilindiği üzere yeni hizmet branşımız olan Arabuluculuk hizmetlerine ait olarak zaman zaman sizlere faydalı olabilecek konuları paylaşmaya çalışacağım.

 

Arabuluculuk Anlaşma Tutanaklarında İşçilik Haklarının Ayrı Ayrı Gösterilmesi

 

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 25.10.2017 tarih, 30221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, 

İşe iadelerde ücret vb. hakların belirlenmesi hususunda (4857/21 mad);

Arabuluculuk faaliyeti sonunda tarafların, işçinin işe başlatılması konusunda anlaşmaları hâlinde;

1) İşe başlatma tarihini,

2) Ücret ve diğer hakların parasal miktarını,

3) İşçinin işe başlatılmaması durumunda düzenlenen tazminatın parasal miktarını,  zorunlu olarak belirleyecekleri belirtilmiştir.

Ancak düzenlenen ARABULUCULUK ANLAŞMA TUTANAKLARI’nda 2) Ücret ve diğer hakların parasal miktarını için; 

a-) “Çalıştırılmadığı süre için başvurucu işçiye ödenecek ücret ve diğer hakların parasal miktarı 3.200,- TL’dir.’’ veya

b-) “İşçi ve işveren ilişkisinden kaynaklanan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin, faiz ve bütün işçilik hakları için 12.125,- TL ödenmesi hususunda anlaşmaya varmışlardır.”

ibarelerinin yazılı olduğu anlaşılmıştır.

Sigorta primi ve vergi hesaplamalarının doğru yapılabilmesi için Arabuluculuk Anlaşma  Tutanaklarında anlaşmaya varılan hususların aşağıdaki tablodaki gibi ayrı ayrı yazılması gerekmektedir.

ÖDEMENİN CİNSİ TUTARI (TL)
Ücret …………………….…………………  
Yıllık Ücretli İzin ……………………….  
Kıdem Tazminatı ………………………  
İhbar Tazminatı ………………………..  
İşe başlatılmamasında tazminat  
Vb……………………………………………..  
TOPLAM…………………………………  

Arabuluculuk kapsamında işçilik davası olan/olacak işveren ve yetkililerinin avukatlarıyla görüşerek söz konusu Arabuluculuk Anlaşma Tutanaklarında anlaşılan ödeme tutarlarının tek kalemde değil, tablodaki gibi ayrıntılı olarak göstermelerini önemle hatırlatırız.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.