2018 Yılı Dış Ticaret Sermaye Şirketleri Listesi Güncellendi

Ticaret Bakanlığı tarafından 18.10.2018 tarihli ve 30569 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Dış Ticaret Sermaye Şirketlerine İlişkin Karar” ile güncelleme yapılarak listeye bu kararın yayımlandığı tarihten geçerli olmak üzere aşağıda bilgileri yer alan üç şirket ilave edildi:

NO

ŞİRKETİN UNVANI

ADRESİ

61İLERİ GİYİM SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.Yenibosna, Merkez Mah. Ladin Sok. 36/K 4 D:19 Bahçelievler / İSTANBUL
62KARDEMİR DIŞ TİCARET A.Ş.Sümer Mah. 2464 Sokak No:33 Merkezefendi / DENİZLİ
63YAŞAR DIŞ TİCARET A.Ş.Akdeniz Mah. Gaziosmanpaşa Bulvarı No:10/1 K:41-51 Konak / İZMİR

TCMB’nin 2000/YB-25 sayılı İhracatı Teşvik Uygulama Talimatı’nın 3.7.1 maddesi uyarınca imalatçı olmayan ihracatçı firmaların kullandıkları kredilerin taahhütleri, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri ile Sektörel Dış Ticaret Şirketleri tarafından gerçekleştirilen ihracat hariç olmak üzere, aracı ihracatçı firmalar tarafından gerçekleştirilen ihracat ile kapatılamamaktadır.

Bu çerçevede, imalatçı olmayan ihracatçı firmaların kredi taahhütleri kapatılırken (ihracatçıya teslim edilen fatura değerini geçmemek üzere) aracı ihracatçı firmanın Dış Ticaret Sermaye Şirketi olduğu durumlarda Dış Ticaret Sermaye Şirketi olarak kabul edilecek firmalar için 22 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan listenin ve bu listeye 18.10.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yapılan ilavenin dikkate alınması gerekecektir. 

Öte yandan, yukarıdaki kapsamda ihracat taahhüdü kapatılırken “Sektörel Dış Ticaret Şirketi” olarak kabul edilebilecek firmalara ilişkin en son güncelleme ise 18 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Sektörel Dış Ticaret Şirketi Statüsü Verilmesine İlişkin Karar” ile yapılmıştı (Bu konuda detay bilgi için bkz. 28.08.2018 tarihli yazımız). Bu çerçevede, Sektörel Dış Ticaret Şirketi kabul edilecek firmaların güncel listesi de aşağıda yer almaktadır.

Saygılarımızla,

18.10.2018 TARİHLİ VE 30569 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETLERİNE İLİŞKİN KARAR

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.