Yazarkasa Z Raporlarının Bildiriminde Süre Değişikliği

 

Z Raporu Bildirimlerinde eski nesil yazarkasalara (ÖKC) iliişkin Aylık Mali Rapor Bildirimi süresinde günceleme yapılmıştır.

 

Eski nesil ÖKC'Iere ilişkin aylık mali rapor bildirimi süresinde güncelleme yapılmıştır. Yapılan güncelleme ile; eski nesil ödeme kaydedici cihazdan bir aylık dönemde gerçekleşen toplam satış tutarı ile toplam KDV tutarı bilgisi, bu aya ait verilmesi gereken 1 No.lu KDV beyannamesinin verilme süresi içinde, tercih edilmiş bildirim yöntemine göre;

 

a) ÖKC TSM Merkezi üzerinden veya

 

b) e-Arşiv Özel Entegratörleri aracılığıyla-doğrudan entegrasyon yapanlarda kendilerince e-Arşiv uygulaması üzerinden ya da

 

c) İnternet Vergi Dairesi uygulaması üzerinden) bildirilecektir.

 

(Güncelleme yapılmadan önceki düzenlemeye göre, bir aya ait bildirim izleyen ayın 15 inci günü sonuna kadar gerçekleştirilmesi gerekmekteydi.) Yapılan güncelleme ile ayrıca 1 No.lu KDV beyannamesi eki tablolarda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerekli geliştirme çalışmalarının yapılması ve mükelleflere duyurulmasından sonra, mükerrer bildirim yapılmamak kaydıyla, KDV Beyannamesi ile bildirim yapabilme imkanı da getirilmiştir.

 

Konuya ilişkin düzenlemeler;

 

https://ynokc.gib.gov.tr/UploadedFiles/Files/Basvuru_ve_Bildirimlere_Iliskin_ve_Usul_ve_Esaslar_Teknik_Kilavuzu_Surum_2_0_310720108.pdf adresinde yayınlanan Teknik Kılavuz ve https://ynokc.gib.gov.tr/UploadedFiles/Files/Tercih_bildiriminde_kimler_bulunmak_zorundadir_2.pdf adresinde yayınlanan sık sorulan sorular dokümanı ile yakından takip edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Bildirim başlama süresinin 01.01.2019 tarihine ertelenmesi konusunda TÜRMOB tarafından  gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

 

Kaynak : https://ynokc.gib.gov.tr/

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.