Bugün Başladı, Bunları Yapmayan İş Yerlerine Ceza Yağacak

 

ÇALIŞANLARINIZI KODLADINIZ MI?

SGK, bütün iş yerlerinde çalışanların meslek kodlarının işverenleri tarafından bildirilmesi yükümlülüğünü yürürlüğe koymuştur.

Buna göre işverenler çalıştırdıkları işçileri, iş yerlerinde fiilen hangi işi yapıyorlarsa o işe uygun meslek kodlarını ve adını SGK’ya gerek ilk işe alımlarında sigortalı işe giriş bildirgesinde gerekse her ay Kurum'a gönderdikleri prim belgelerinde yazmaları gerekmektedir.

Diploma değil, iş yerinde yapılan iş esas alınacak

İşverenler genelde meslek kodunu çalışanın diploması veya sertifikasına göre yazmaktadır. Oysa ki SGK’nın istediği işçinin diplomasına göre değil iş yerinde fiilen hangi işi yapıyorsa buna  uygun olan kodun yazılması.

Örneğin 08.10.2017 tarihinde süpermarket iş yerinde kasiyer olarak işe başlayacak elektrik tesisatçısının işveren tarafından 07.10.2017 tarihinde SGK’ya gönderilecek bildirgesinde meslek adı alanına “kasiyer” meslek kodu alanına ise “4211.04” yazılacaktır.

 

Cezalar bugün itibarıyla uygulanacak

SGK, işverenlere 01/01/2018 tarihine kadar süre vermişti.

Her ay verilen  SGK prim belgelerinde sigortalıların iş yerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren işverenlere her bir işçi için  203 TL idari para cezası uygulanacak.

Ceza bu miktarla sınırlı değil.

Ücreti eksik göstermek maksadıyla örneğin mühendis, doktor, müdür, mimar, avukat  gibi vasıflı çalışanları sıradan vasıfsız işçiler gibi meslek kodu ile bildiren işverenlere eksik ücret bildirdikleri her ay için prim belgelerine bağlı olarak 4058 TL tutarında idari para cezası uygulanacak.

Bu ceza uygulanmadan önce SGK, genelde ilgili meslek odalarının uyguladığı ücret tarifesine göre belirleme yapmaktadır.

Eksik ücretle ilgili müfettişler inceleme yaparsa bu kez de kayıt geçersizliği nedeniyle 24.348 TL ceza kesilecek.

Bir de eksik bildirilen ücretlere ait primlerin gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte tahakkuku var…

Peki ne yapmalı?

SGK’nın bu cezaları gelmeden hemen çalışanların iş yerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu yazılmamışsa yazmak. Yanlış yazılmışsa düzeltmek

 

BU ÇALIŞANLARINIZI “BES”LEDİNİZ Mİ?

Çalışanların işverenleri tarafından zorunlu bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil edilmeleri uygulaması, 01.01.2017 tarihinden itibaren çalışan sayısı ve kamu-özel sektör ayrımı yapılarak  kademeli geçiş öngörülmüştü.

Bu çerçevede;

• Çalışan sayısı 1000 ve üzerinde olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01/01/2017 tarihinden itibaren,

• Çalışan sayısı 250 ve üzerinde ancak 1000 az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01/04/2017 tarihinden,

• Çalışan sayısı 100 ve üzerinde ancak 250’den az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01/07/2017 tarihinden itibaren,

    Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiştir.

    Bugün (01/01/2018)  itibarıyla çalışan sayısı 50 ve üzerinde ancak 100’den az olan işverenlerin de çalışanlarını zorunlu BES kapsamına almaları gerekmektedir.

 

Müfettişler ceza kesecek

İşverenlerin zorunlu bireysel emeklilik kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine ilişkin denetimler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetim elemanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

İşverenlerin bu uygulamalar kapsamındaki yükümlülüklerini yürürlüğe konulan yasal düzenlemelere uygun olarak yerine getirmemeleri hâlinde, her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 100 TL’yi aşkın (2018 yeniden değerleme oranı dahil edilmemiştir) idari para cezası uygulanacak.

Diğer yandan çalışanların katkı paylarının BES şirketine aktarılmaması veya eksik ya da geç aktarılmasına sebebiyet veren işveren hakkında çalışanlar varsa zararlarının tazmini yoluna başvurabilecek.

 

 SGK VE MALİYEYİ BİRLEŞTİREN BU UYGULAMA YAYGINLAŞTIRILIYOR

2003-2004 döneminde benim de katkıda bulunduğum istihdamın artırılması ile işsizliğin önlenmesi komisyonlarında özelikle işverenleri hem zaman hem maliyet açısından sıkıntıya sokan çok sayıda gereksiz ve bunaltıcı formalitelerin  azaltılması üzerinde çalışmalar yapmıştık.

Bu çerçevede öncelikle çalışanların işe alınması ve işten ayrılmalarında 4 farklı ayrı birime bildirilmeleri yerine sadece SGK’ya bildirilmelerinin yeterli olması uygulamasına geçildi. Akabinde yeni iş yeri açılışında işyerinin hem Çalışma Müdürlükleri hem de SSK’ya ayrı ayrı bildirilmesi yerine sadece SGK’ya bildirilmesi yönünde düzenleme yapılmıştı.

 

İş yerlerine yönelik formaliteler azalıyor

İstihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması ve yatırım yapacakların önünün açılması için her ay SGK’ya gönderilmekte olan prim belgeleri ile Maliye’ye gönderilmekte olan muhtasar beyannameler “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” adı altında birleştirilerek tek belgeye dönüştürüldü.

Uygulamaya, ilk olarak Kırşehir ilindeki mükellefler/işverenler için 01/06/2017 tarihinden itibaren başlanmıştır.

Bu sefer de uygulamaya Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler için bugünden (01/01/2018 tarihinden) itibaren başlanacaktır.

01/07/2018 tarihinden itibaren ise ülke genelinde bu uygulamaya geçilecektir.

İSA KARAKAŞ

turkiyegazetesi.com.tr

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.