Yeni Yıldan İtibaren “Meslek Kodunu” Yanlış Bildirene İdari Para Cezası Var

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında çıkarılan uygulamalardan bir tanesi de “meslek kodu” uygulamasıdır. Meslek kodu uygulaması yeni başlamıyor, 2012 yılı Kasım ayından bu yana devam ediyor. Sadece 01.01.2018 tarihi itibariyle “doğru bildirilmesi zorunluluğu ve yaptırımı” yürürlüğe giriyor.

Meslek kodundaki amaç; ücretlerdeki kayıt dışılığın önüne geçmektir, aynı işyerinde çalışan mühendis ile ara elemanının, aynı hastanede çalışan doktor ile hemşirenin, aynı otelde çalışan aşçı ile garsonun vb. sigortalı bildirimlerinin aldıkları ücrete göre eksiksiz olarak yapılmasını sağlamaktır.

01.01.2018 tarihi itibariyle sigortalının yaptığı işe ait meslek adı ve kodunun muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde yanlış bildirilmesi durumunda işyerine 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin ( n ) fıkrası uyarınca her bir ay için asgari ücretin brüt tutarını geçmemek üzere yanlış bildirilen her bir kişi için asgari ücretin 1/10 tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Çalışanların meslek kodlarının ve ücretlerinin Kuruma gerçeğe uygun olarak bildirilmesi çok önemlidir. Çünkü işyerinde bir denetim olur ya da çalışan işyerini mahkemeye verir de ücretlerin eksik bildirildiği tespit edilirse bunca her aya her bir kişi için 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin (n) fırkası uyarınca uygulanan 1/10 tutarında idari para cezasına ilave olarak 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin (m/4-ç) fıkrası uyarınca da idari para cezası ayrıca uygulanır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.