HAZİNEYE ÖDENMEYEN KDV DEN SORUMLU TUTULMAYALIM

Mal veya hizmet alım satımında Satıcının özel Esaslara (kara listeye) tabi olması veya alınan mal veya hizmete ait  KDV’  nin Hazineye intikal etmediğinin tespiti halinde bu gibi satıcılardan mal ve hizmet satın alınması halinde, alınan mal ve hizmetle sınırlı olarak hazineye intikal etmeyen KDV den alıcı ve satıcı birlikte sorumludur.

Ancak alıcılar aldıkları mal ve hizmet bedelinin ödemelerini aşağıdaki açıklandığı şekilde yaparlarsa sorumlu tutulmazlar.

*  Ödemelerin kesinlikle kasadan yapılMaMası gerekir.

*  Ödemelerin bankalar dan yapılması.  Ödeme sırasında düzenlenecek dekontlara satıcının adını soyadını Şirketlerde unvanını ve vergi kimlik numarasını banka dekontuna doğru olarak yazdırmaları

*  Ödemelerin Çekle yapılması halinde, Çekin Ticaret kanununa uygun düzenlenmesi gerekir.  Çek üzerine Ad Soyad,  Şirketlerde Unvan ve vergi numarasının yazılması ve çeklerin arkalı önlü fotokopilerinin muhafaza edilmesi gerekir.

*  Müşteri çeklerinin ciro edilmesi halinde çekin kime ciro edildiğinin vergi numarasını da içerecek şekilde (‘………vergi numaralı …………….’ya ciro edilmiştir’) ibaresinden sonra kaşe imza yapılması ve çeklerin arkalı önlü fotokopilerinin muhafaza edilmesi gerekir.

*  Ödemenin Kredi Kartı ile yapılması. Ödemenin Kredi kartı ile yapılıyor olması halinde kredi kartının firma adına olması ve ödeme belgesinin saklanması gerekir.

Müteselsil sorumluluk uygulamasına muhatap tutulmazlar. Böylelikle satıcıya ödenen Kdv'yi işletme tekrar devlete ödemek zorunda kalmaz.

 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.