Yoksul Çalıştıran İşverene Prim Teşviki

Yoksulluk veya muhtaçlık kavramı oldukça göreceli… Örneğin, Türk-İş’in 2017 Mayıs verilerine göre dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 4.9797 TL. Bu rakam göz önünde bulundurulursa Türkiye’de memurların ve işçilerin ezici bir çoğunluğu yoksul sayılıyor.

Buna karşın SGK uygulamalarında asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları yoksul/muhtaç sayıyor ve GSS primi yatırmaları istenmiyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre ise fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan, sigortalı olmayan ve SGK’dan aylık ve gelir almayan vatandaşlar yoksul sayılıyor. İşte bu kapsamda bulunan kişileri çalıştıran işverenler için önemli bir düzenleme 2016 yılında yürürlüğe girmişti. Düzenlemeye göre yoksul kişileri çalıştıran işverenin primini Devlet karşılayacaktı. Ancak yasal düzenlemeye ilişkin yönetmelik yaklaşık bir sene sonra (22 Haziran 2017’de) Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bugünkü yazımızda söz konusu yönetmelik uyarınca yoksul işçi teşvikinden yararlanma şartlarına değineceğim.

Sosyal Yardım Almış Olmak Şart

Yoksul çalıştırma halinde prim teşvikinden yararlanabilmek için işçinin bazı özellikleri taşıması gerekiyor:
1- İşçi, işe başladığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde nakdi düzenli sosyal yardımlardan en az bir defa yararlanmış olmalı.
2- İşçinin aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olmalı.
3- İşçi, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasında olmalı.
4- 4/a kapsamında özel sektör işverenlerince 26/4/2016 tarihi ve sonrasında işe alınmış olmalı.

Primin İşveren Hissesi Devletten

Yukarıda saydığımız şartları taşıyan bir kişi işe alınırsa brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarın tamamı işe başlanan tarihten itibaren bir yıl süreyle Devlet tarafından karşılanacak.

Peki bu ne anlama geliyor? İşe aldığınız yoksul işçiye asgari ücretten fazla ücret ödeseniz bile asgari ücret üzerinden hesaplanan prim kadar teşvik alacaksınız. Yani 2017 yılı için teşvik tutarı işçi başına yaklaşık 364 TL olacak. Eğer işveren 5 puanlık prim indiriminden faydalanıyorsa teşvik tutarı 275 TL olacak.

Ayrıca bu teşvikten sadece bir yıl süre ile faydalanılacak. Sigortalının destek kapsamında işe başladığı işyerinden bir yıllık destek süresi dolmadan ayrılıp aynı işyerinde veya aynı işverene ait farklı bir işyerinde veyahut farklı bir işverene ait işyerinde yeniden işe başlaması durumunda, belirtilen şartların sağlanması kaydıyla, sigortalının sonradan işe girdiği yerlerde kalan teşvik süresi kadar destekten yararlanılabilecek.

Borcu Olan İşverene Teşvik Yok

Getirilen teşvikten faydalanabilmek için işverenin de bazı koşulları sağlaması gerekiyor:
1- İşyeri özel sektör işverenine ait olmalı,
2- Sigortalı, işe alındığı yıldan bir önceki takvim yılında işyerinden SGK’ya bildirilen belgelerde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılmalı,
3- Prim belgeleri süresinde SGK’ya verilmeli.
4- Primler süresinde SGK’ya yatırılmalı ve SGK’ya borç bulunmamalı.
5- İşyerinde yapılan denetimlerde sigortasız işçi tespit edilmemeli.

Şayet yapılan muhtelif kontrol ve denetimlerde, işverenin çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilirse bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak.

Ayrıca bu teşvik hükümleri, kamu kurum ve kuruluşlara ait işyerleri ile bu işyerlerinin yaptırdığı her türlü alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlar ve yurt dışında çalışan sigortalılar hakkında uygulanmayacak.

​İşi Beğenmeyenin Yardımı Kesilecek 

Yoksul istihdam teşviki ile getirilen önemli bir başka düzenleme de yoksul işçinin işi beğenmemesi ile ilgili.
Nakdi ve düzenli sosyal yardımlardan faydalanan kişiler İş-Kur tarafından mesleki eğitime veya diğer aktif işgücü programlarına tabi tutulabilecek. Mesleki eğitimi veya aktif işgücü programlarını ya da İş-Kur tarafından teklif edilen işi üçüncü kez kabul etmeme halinde alınan sosyal yardım bir yıl süreyle kesilecek. 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Daha önce gönderilmiş bültenlerimize buradan http://www.optimaldenetim.com/e-bulten-arsivi/ ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.