SGK Tarafından İşverene 100-TL’lik Prim Desteği İle İlgili Duyuru Yayımlandı.

6661 sayılı Kanun’la, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`na eklenen geçici 68`inci maddede haklarında uzun vadeli sigorta kolu hükümleri uygulanan sigortalılardan​ dolayı işverenlere 2016/Ocak ila 2016/Aralık aylarına münhasır olmak üzere, Hazine desteği verilmesine imkan sağlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından ​​yayımlanan 05.02.2016 tarihli SGK duyurusu ile asgari ücret desteği ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Söz konusu duyuruya göre;

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için işverenlerden başvuru şartı aranmayacak olup, usul ve esası genelgede açıklanacak olan şartları taşıyan işverenler, Kanun hükümlerinden herhangi bir işlem yapmaksızın yararlanacaklardır.

Verilecek destek tutarı takip eden ayda tahakkuk edecek prim borçlarına mahsup edileceğinden, 2016/Ocak ayında çalıştırılan sigortalılardan dolayı verilecek olan Hazine desteği de 2016/Şubat ayına ilişkin prim borçlarından mahsup edilecektir. Dolayısıyla mahsuplaşma işlemi 2016/Mart ayında yapılacaktır.

 Konuyla ilgili uygulamanın usul ve esasları hazırlanmış ancak Kanun`da belirtilen ilgili kamu kuruluşlarının görüşleri alındıktan sonra yayımlanacaktır. Dolayısıyla 2016/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve primlerin ödenme şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacağından, 2016/Ocak ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve primlerin ödenmesi ile ilgili işlemler mevcut uygulamalar çerçevesinde yapılacaktır.

Asgari ücret artışından kaynaklanan işveren maliyetlerini hafifletmek amacıyla 6661 sayılı Kanunla asgari ücret desteği getirilmiştir.

 

Yukarıdaki SGK’nın 05/02/2016 tarihli Duyurusunda;

- Söz konusu destekten faydalanmak için herhangi bir başvuru şartı aranmayacağı,

- Usul ve esasları çıkartılacak olan Genelgede belirtilecek olan şartları taşıyan işverenlerin herhangi bir işlem yapmaksızın destekten faydalanabileceklerini,

- Söz konusu desteğin takip eden ayda tahakkuk edecek prim borçlarından mahsup edileceği,

- Konuyla ilgili usul ve esasların hazırlandığı ancak Kanunen alınması gereken görüşlerin alınma aşamasında olduğu,

-2016/Ocak dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve primlerin ödenmesine ilişkin işlemlerin herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Duyuruya göre, Ocak/2016 dönemine ilişkin destek tutarından, Şubat/2016 dönemine ilişkin primlerin ödemesi sırasında, yani Mart ayında faydalanılacak ve bu süreçte herhangi bir başvuru veya farklı bir bildirge verilmeyecektir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.