Bağımsız denetim uyarısı

 

Gümrük Bakanlığı, Türk Ticaret Kanunu (TTK) gereği konulan belirli aktif büyüklük, istihdam sayısı, net satış hasılatı gibi kriterleri yerine getiren şirketlerden 2015 ve 2016 yılı hesap dönemlerine ilişkin bağımsız denetimi yaptırmayanları uyardı.

 
​Bağımsız denetim uyarısı

Bakanlık il ticaret sicil müdürlüklerine gönderdiği yazıda, tabi olduğu halde denetlettirilmemiş şirketlerin finansal tablolarının ve yönetim kurulu faaliyet raporunun düzenlenmemiş hükmünde sayılacağı uyarısının bu şirketlere yapılmasını istedi. Türkiye’de 2013 yılından bu yana uygulanan kriterleri yerine getiren şirketlerin bağımsız denetim raporlarını da yaptırması şartı da var. Bu şartları kapsayan şirketler Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından izleniyor.

6 BİN ŞİRKETİN YARISI KEYFİ DAVRANIYOR

Bugün bağımsız denetim yaptırması gereken şirket sayısının yaklaşık 5 bin 900’ü bulduğu belirtilirken, bunların yarısının bağımsız denetim yaptırmadığı dile getiriliyor. Bu kapsamda kriterleri tutturan her şirketin bağlı olduğu il ticaret sicil müdürlüklerine bağımsız denetim raporlarını da ibra ettirmesi talep ediliyor.

 

 

 

 

30 BİN LİRA CEZASI VAR

Yeni Şafak Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan bağımsız denetçi ve mali müşavir Somer Kılıçer, denetçi seçilmemesinden doğan zararlardan yönetim kurulunun sorumlu olduğunu anlattı. Kılıçer, “Seçilen denetçinin bağımsız denetime tabi şirketlere ait internet siteleri üzerinden duyurulmaması durumunda TTK’nın 562’nci maddesi gereği şirketin yönetim kurulu üyeleri, 100 günden 300 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Yaptırmamaları halinde 30 bin liraya kadar ceza ile de karşılaşabilecekler” diye konuştu.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.