Mükellefe zaman desteği!

 

Maliye, mükelleflerin zaman aşımından doğan sorununu çözmek için harekete geçti. Yayınlanan iç genelgeyle son 5 yıl içinde doğan gecikmeler Haziran sonuna kadar tamamlanacak. Yine 5 yılı aşan işlemlerde defterler için tutanak tutulmayacak.

 

Maliye Bakanlığı, mükellefler için ciddi sıkıntı veren ve tereddütlü uygulamalar arasında yer alan raporlamalardan zamanaşımı sürecindekilerin getirdiği yükü hafifletiyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 5 yıl kapsamındaki zamanaşımı uygulamalarında müfettişlerin geç rapor yazarak mükelleflerin mağdur olmalarını önleyecek önemli bir düzenleme getirdi. Mükelleflerden zamanaşımı raporları ile ilgili olarak bakanlığa birçok şikayetin geldiğine dikkat çeken Ağbal, taşra teşkilatları ve merkez teşkilatlarının uymaları için bir iç genelge yayımladı. İç genelgede Ağbal, “Vergi tarih zamanaşımının son yılında yürütülen vergi incelemelerine ilişkin görevlendirmeler en geç içinde bulunulan yılın Haziran ayı sonuna kadar yapılacak” talimatı verdi.

AMAÇ DOĞRU TESPİT YAPMAK

Vergi incelemesinde amacın ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırma, tespit etmek ve sağlamak olduğunu dikkat çeken Bakan Ağbal, “Haziran'dan sonra zaman aşımlı döneme ilişkin gelen vergi inceleme talepleri hakkında vergi incelemesine ilişkin görevlendirme veya takdire sevk işlemi yapılmayacaktır” uyarısını yaptı.

SÜRESİ DOLANA TUTANAK YOK

Genelge ile bir diğer sıkıntı da sona erdiriliyor. Buna göre, defter tutmak zorunda olan mükellefler defter ve vesikaları ilgili yılı takip eden takvim başından başlayarak 5 yıl süreyle muhafaza ettiğine göre, takdire sevk işlemi yapılan mükellefler hakkında da bu süre dolduktan sonra incelemeye başlama tutanağı düzenlenmeyecek.

RAPOR EKİMDE KAYITLARA GİRECEK

Yine mükellefe vergi çıkarıldığında (tarh) zamanaşımının son yılında yürütülen vergi incelemelerinin de raporun en geç içinde bulunulan yılın Ekim ayı sonuna kadar vergi daireleri kayıtlarına girilmesi sağlanacak. Diğer taraftan incelemeye başlanılan ve o yılın sonu itibariyle tarh zamanaşımına uğrayacak dönemlere ilişkin vergi incelemeleri de takdir komisyonlarına gönderilmeyecek. Ayrıca, KDV indirimin reddedilmesi durumlarında matrah farkı niteliğinde işlem yoksa onlar da takdir komisyonlarına gönderilmeyecek. Böylece komisyonun iş yükü hafifletilecek.

MÜKELLEF TEMSİLCİSİ DE RAHATLATILDI

Genelgede gelişmiş kayıt sisteminden dolayı mükelleflerin evraklarını hazırlayan ve onaylayarak Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimlerine veren serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerine de kolaylık getiriliyor. Bu kapsamda vergi incelemeleri esnasında gerçek veya tüzel kişiliklerin çalıştığı SMM ve YMM’ler incelemede temsilen yer aldıklarında sistemde kayıtlı olmalarından dolayı yeniden vekaletname istenmesi ya da evrak prosedürü de kaldırılıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.