VERGİ BORCU SORGULAMA (Lütfen Not Edin)

Mükelleflerimiz zaman zaman Gelir İdaresine olan Borçlarını direkt kendileri tarafından sorgulayabilmeleri amacı ile aşağıda belirtilen linklerden faydalanabilirler. Böylelikle ödemesi geciken veya atlanan veya kendi adına tahakkuk etmiş vergi borçlarını gecikmeye mahal vermeden sorgulama yapabileceklerdir. Bu sorgulamalar direkt İnternet üzerinden yapılabileceği gibi cep telefonu aboneliği ile de gerçekleştirilebilir.

Cep Telefonu Aboneliği

Gelir İdaresi Başkanlığı Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi (GİB - KMBS); Başkanlığımız tarafından açıklanan bilgilerin kullanıcılara otomatik bildirimle iletilmesi ve/veya sistem kullanıcılarının sorgulama yaparak cevap alması şeklinde hizmet vermektedir.

Bu servisin amacı, Başkanlığımız tarafından üretilen bilgilerin kamuoyuna daha hızlı ulaştırılması, veri dağıtım çeşitliliğinin arttırılması, insan gücü ve kaynak kullanımında tasarruf sağlanmasıdır. Bu sayede mükelleflerimizle Başkanlığımız arasında daha etkin bir bilgi alışveriş köprüsü kurulması ve vergiye gönüllü uyum sürecine katkı sağlanması planlanmaktadır.

GIB KMBS Servisinden Avea , Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabilir.

 - Anlık borç sorgulaması sonucunda, kesinleşmiş ve vergi dairesine intikal etmiş olan vergi ve diğer kamu alacaklarına ilişkin bilgi verilmektedir.

- Sistem sorgulaması, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile belediyelerin tahsil ettiği vergileri kapsamamaktadır.


Vergi borcu sorgulama hizmeti vatandaşların tüm vergi dairelerindeki güncel borcunun öğrenilebilmesini sağlayan hizmettir. 

Kullanıcı girdi olarak cep telefonunun mesaj bölümüne BORC TCKNO ANNEKIZLIKSOYADIILKIKIKARAKTER yazıp 1189'a gönderir. 

Örnek: BORC 11111111112 az 

Gelen yanıt, borç bulunmaması durumunda "…. tarihi itibariyle borcunuz bulunmamaktadır." olacaktır. Borç bulunması durumunda ise borcun toplamı ve vergi dairelerine olan dağılımı listelenecektir.

 

 

Direkt İnternet Sorgulama

Borç Bilgilendirme Servisi Hakkında sıkça sorulan sorulara ait bilgiler için linke tıklayınız.

Borç bilgilendirme servislerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC

 

 

 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.