Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı 

19.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren ve 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan kamu borçlarını kapsayan 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’ndan sonra bir Yeniden Yapılandırma Kanunu Tasarısı daha 18.04.2017 tarihinde TBMM’ye sunulmuş ve hemen ardından 20.04.2017 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmiştir.

 

Kanun Tasarısının genel gerekçesinde;

 

- 6736 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunduğu halde şartları ihlal edenlere yeniden bir hak verildiği,

- 6736 sayılı Kanun’un 30 Haziran 2016 tarihini esas aldığı halde bu kanunun 31 Mart 2017 tarihi itibariyle kesinleşmiş borçları kapsadığı,

- 6736 sayılı Kanun’dan yararlanama-yanların bu kanundan yararlanma imkânı olduğu,

belirtilmektedir. Tasarısının bu haliyle, 6736 sayılı Kanun’un devamı niteliğinde olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü tasarı, 6736 sayılı Kanun kapsamına giren tüm alacak türlerini ve alacaklı idareleri aynen esas almış ve bu idarelerin 31.03.2017 tarihine kadar olan kesinleşmiş alacaklarının, yine 6736 sayılı Kanun’da düzenlenen şartlara uyumlu olarak yapılandırılmasını öngörmüştür.

 

Ancak tasarıda, 6736 sayılı Kanun’dan farklı olarak;

 

- İhtilaflı alacakların tasfiyesine,

- Matrah artırımına,

- Kayıt ve muhasebe düzeltmelerine,

- Varlık Barışı uygulamasına

 

ilişkin düzenlemeler yer almamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.