BEKLENEN VERGİ İNDİRİMİ GELDİ!

A-VERGİ İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANACAK.

Yasa ile getirilen düzenleme ile; Ticari, zirai ve mesleki kazanç elde edenler bu indirimden yararlanacaktır.

Ancak finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları bu imkandan yararlanamayacaktır.

Yine İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim yılında 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 359 uncu maddesinde sayılan fiilleri işlediği tespit edilenler (sahte belge düzenleyen ve kullananlar) bu imkandan yararlanamayacaktır.

B-VERGİ İNDİRİMİ ORANI VE TUTARI

Yukarıda sayılan mükelleflerin yıllık beyanları üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5’i ödenecek vergilerinden mahsup edilecek. İndirim tutarı 1 milyon TL yi geçemeyecektir.

Mahsup edilen vergilerden, indirim sonrası arta kalan bir tutar  olursa, bu tutar bir yıl içerisinde mükellefin ödenecek diğer vergilerine mahsup edilebilecek. Ancak bir yıl içerisinde mahsup edilemeyen bir tutar olursa bu tutar iade edilmeyecek.

 C-İNDİRİMİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

1-Son 2 yıla ait beyannameler zamanında verilmiş olmalı

İndirimden yararlanmak için mükelleflerin son iki yıl içerisinde tüm beyannamelerini düzenli vermiş olmaları gerekmekte olup, Pişmanlıkla verilen beyannameler süresinde verilmiş sayılacak.

2. Verilen Beyanlar Üzerine Çıkan Vergiler Ödenmiş Olmalı

 

İndirimin uygulanacağı tarih itibarıyla 1.000 TL’nin üzerinde vadesi geçmiş borcu bulunmamak

 

Her bir beyanname itibarıyla 10 TL’ye kadar eksik ödemeler de indirimden yararlanmayı engellemeyecek

 

3.İnceleme Sonucu Ceza Kesilmemiş olma

 

Vergi indiriminden yararlanacak mükelleflerin geçmiş üç yılda vergi incelemesi sonucunda bir vergi ve cezaya muhatap olmamaları gerekiyor

 

D-VERGİ İNDİRİMİNİN UYGULANMASI

 

Gelir vergisi mükellefleri bakımından indirim sadece beyan edilen gelirin içerisindeki ticari, zirai ve mesleki kazançlara ilişkin beyan edilen tutarın toplam içerisindeki oranı dahilinde hesaplanacak, Kira, MSİ gibi kazançları var ise bu kazançlara isabet eden kısım için indirim uygulanmayacaktır.

 

E-HAKSIZ OLARAK VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANILMASI

Mükellefler için ikmalen re’sen veya idarece yapılan tarhiyatlar olması halinde yararlanılan indirimler cezasız olarak,  gecikme zammı veya gecikme faizi uygulanarak geri alınacak

 

 

 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.