Yabancılara Bazı Şartlarla Türk vatandaşlığı imkanı getiren yönetmelik yayımlandı.

 

"Türk Vatandaşlığı Kanunu`nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 12.01.2017 tarih ve 29946 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanmıştır. 

Yönetmelikle, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin 11.10.2010 tarihli “Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” ‘in Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması, başvuru için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler başlıklı 20. maddesinde yapılan değişiklikle, Türkiye’de belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam oluşturan veya mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı imkanı getirilmiştir.

Yatırım yapan yabancıya vatandaşlık verilmesi için aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

-En az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapmak, (Ekonomi Bakanlığınca tespit edilecek)

-En az 1 milyon dolarlık taşınmaz satın almak, (tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartı ile)

-En az 100 kişilik istihdam oluşturmak, (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından belgelenecek) 

-En az 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl süreyle Türkiye’de tutmak, (Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı BBDK’ca belgelenecek)

-En az 3 milyon liralık devlet borçlanma araçlarını 3 yıl elinde tutmak (Hazine Müsteşarlığınca belirlenecek) 

şartıyla Türk vatandaşlığına hak kazanılabilecektir.

 

Parasal değerlerin belirlenmesinde, tespit tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının efektif satış kuru esas alınacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.