Şirket ortaklarının SGK bildirimi!

Okurumuz Atilla Tozan, “Ağustos/2007 tarihinden beri limited şirketimizde kesintisiz olarak çalışmakta olan bir çalışanımıza, Aralık/2016 tarihinde hisse vererek ortak etmek istiyoruz. Çalışanımız bu ortaklık sonrasında da aynı statüde çalışmaya devam edecektir. Bu durumda ilgili çalışanımızın sosyal güvenliği Aralık/2016 da 4a kapsamında mı 4b kapsamında mı olacaktır tereddüt etmekteyiz” diyor.

• Anonim şirketlerde ortak ve yönetim kurulu üyesi ya da limited şirketlerde ortak olanların Bağ- Kur’lu olması gerekir.

• Sosyal güvenlik uygulamasında, 4/ (b) kapsamında (Bağ-Kur’lu) sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4/a kapsamında sigortalı bildirilemezler.

• 1.10.2008’den önce SSK’lı olarak çalıştığı şirkete yine 1.10.2008’den önce ortak olanların bu hakları devam etmektedir. Ancak 1.10.2008’den sonraki bir tarihte SSK’lı çalışanların sigortalı oldukları limited şirkette veya ortak ve yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirkette SSK (4/a) sigortalısı olarak bildirilmesi mümkün olmayacaktır.

• Bu durumda çalıştığı limited şirkete ortak olan bir kişinin artık ortaklık itibariyle sosyal güvenliği 4/a yerine 4/b sigortalılığına geçecektir.

Ancak, limited şirket ortağı yada AŞ ortağı ve yönetim kurulu üyesi olan bir kişi, sahibi olmadığı bir şirkette (AŞ ortağı ve yönetim kurulu üyesi veya Ltd. Şti. ortağı olmadığı) SSK sigortalısı olabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.