e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Bugünlerde teknoloji ve internet ile ilgili hangi etkinliğe katılırsanız katılın şu cümleyi duyarsınız: KOBİ'ler dijitalleşiyor. Peki ya bu dijitalleşmenin en önemli ayağı olan e-Fatura'da neler oluyor? Esnaf için, küçük işletmeler için neler değişiyor? e-Fatura'ya ihtiyacınız var mı? Fatura nedir?

e-Fatura bir elektronik fatura türüdür. Elektronik fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Elektronik faturanın iki türü vardı: e-fatura ve e-arşiv

E-fatura, her iki tarafın da elektronik fatura kullanıcısı olduğu durumlarda kullanılan elektronik fatura çeşididir; Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

E-arşiv, e-fatura kapsamında olmayan vergi mükellefi tüzel kişilere ve aynı zamanda vergi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda (e-mail) fatura gönderim biçimidir. İstek dahilinde, e-arşiv fatura beyaz A4 kağıt üzerine çıktı alınıp kağıt olarak da iletilebilir.


2. e-Arşiv kimler için zorunlu?

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler en geç 01 Ocak 2016 tarihine kadar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundaydılar. Her sene de bu ciro Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından aşağıya çekiliyor. E-fatura mükellefi olan ve yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv sistemine geçiş yapabilirler.

3. Ben e-Fatura'ya geçebilir miyim? Nasıl başvuracağım?

Elektronik faturaya geçiş ile ilgili iki tane kilit konu var:

  1. Gerçek ya da Tüzel kişiliğiniz olmalı
  2. Herhangi bir ciro kısıtlaması bulunmuyor.

Bunlar ne demek derseniz; ticari firma olarak sadece Anonim Şirket, Limited Şirket ve Gerçek/Şahıs Şirketi statüsünde bulunan mükellefler elektronik fatura uygulamasından yararlanabilir. Elektronik fatura geçiş için herhangi bir ciro kısıtlaması yoktur. Cirosu elektronik faturaya zorunlu geçiş limitinin altında kalan işletmeler de istek dahilinde elektronik fatura kullanıcısı olabilirler.

Üstelik başvuru adımları çok kolay!

Paraşüt olarak e-Fatura ve e-Arşiv çözüm ortağımızla beraber hazırladığımız bir panel ile sizi uğraştırmadan e-Faturaya geçişinizi sağlıyoruz. Hem de ofisinizden çıkmadan e-Faturaya geçmiş oluyorsunuz.

4. Peki ya geçişin maliyeti nedir?

Elektronik fatura sistemine kayıt olmak için Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden mali mühür sertifikanızı temin etmeniz gerekir. Mali mührün bedeli tüzel kişiler için 275 TL + KDV, gerçek kişiler için 125 TL + KDV'dir. Mali mührünüz üç sene boyunca geçerlidir.

Mali mühür bedeli haricinde Paraşüt'ün kullanım bedeli olan ön muhasebe programı bedelini ödersiniz ve elektronik fatura kullanıp almak için kredi alırsınız. Eğer Paraşüt hesabınız yoksa;

Elektronik fatura kredileri hem e-fatura hem e-arşiv gönderiminde kullanılabilir. Gönderilen ve alınan her elektronik fatura birer kredi değerindedir.

Kredi paketlerimizin ücretlendirmesi şu şekildedir:

• 50 Kredi - 9,99 TL

• 100 Kredi - 14,99 TL

• 200 Kredi - 24,99 TL

• 500 Kredi - 55,99 TL

5. Nasıl elektronik fatura gönderip alabilirim?

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz e-Fatura alıp göndermek çok kolay. 

Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Paraşüt üzerinden nasıl e-fatura göndereceğinizi açıkladığımız Elektronik Fatura Göndermek sayfamıza göz atabilirsiniz.

e-Fatura hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz kitap:


Hayır. Siz elektronik faturanızı düzenler karşınızdakine gönderirsiniz. Fatura karşı tarafa e-Arşiv olarak gider ve mali değeri vardır. Aynen telekom şirketlerinin son kullanıcıya gönderdikleri faturalar gibi.

 

 6. Fatura gönderdiğim (gerçek ya da tüzel) kişinin de elektronik fatura kullanıcısı olması gerekiyor mu?

Eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz, Paraşüt sizin için karşı tarafın elektronik fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol eder. Yok ben değilim, kendim bakacağım derseniz e-Fatura Resmi Sitesi'ndeki listeye bakabilirsiniz.

7. Elektronik faturanın çıktısını almam yazdırmam gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Müşterilerinize faturanızı elektronik ortamda iletirsiniz. Süreç tamamen dijital ortamda gerçekleşir.

Bu soru ve daha fazlasının cevabı için "Büyüyen İşletmeler için e-Faturaya Ücretsiz Geçiş Kılavuzu" ücretsiz e-kitabımızı indirerek inceleyebilirsiniz.

8. Peki ya yazdırmak istersem? Mühür ya da ıslak imza kullanmalı mıyım?

Yazdırmak isterseniz, tabii ki yazdırabilirsiniz. Müşterileriniz faturalarını matbu olarak saklamak isteyebilirler. Herhangi bir mühür ya da ıslak imzaya ihtiyaç yoktur, herhangi bir yazıcıdan herhangi bir kağıda çıktı alabilirsiniz.

9. Entegratör nedir?

Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemleri kullanarak da e-fatura uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Eğer Paraşüt kullanırsanız herhangi bir entegratöre ihtiyaç duymazsınız. Elektronik faturaya geçiş sürecinizi Paraşüt ekibi ile birlikte yürütür, formaliteleri birlikte aşarız. 

Daha fazla bilgi için: Elektronik Faturaya Geçmek yazımıza bakabilirsiniz.

10. e-Faturada iade faturası var mı?

Tabii ki. Elektronik fatura kullanıcısı iseniz iade işlemlerinizi matbu fatura iadesi ile aynı şekilde yapabilirsiniz. Paraşüt üzerinden kolayca iade faturası oluşturmak için İade Faturası Oluşturmak yazımıza bakabilirsiniz.

11. e-Faturayı nasıl iptal ederim?

Göndermiş olduğunuz e-fatura’nızın iptal edilebilmesi için karşı tarafın 7 gün içerisinde bu faturayı “reddetmesi” gerekiyor. 7 gün içerisinde reddedilmeyen e-faturalar onaylanmış sayılır.

Göndermiş olduğunuz e-arşiv faturaları ise gönderen tarafından Paraşüt hesabı üzerinden iptal edilebilir. Bu iptal işleminin nasıl yapıldığını görmek için "Fatura İptali" konulu makalemize göz atın.

12. e-Faturayı nasıl arşivleyeceğim?

e-Faturaların çıktısının alınıp saklanması gibi bir yasal zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Faturalar tamamen elektronik ortamda arşivlenmelidir.

Eğer Paraşüt kullanırsanız Paraşüt faturalarınızı arşivler, faturalarınızın diğer dökümanlar arasında kaybolma riski ortadan kalkmış olur ve faturalarnızı dijital ortamda istediğiniz zaman kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilediğiniz zaman bu faturaları excel formatında dışarıya aktararak bilgileri çevrimdışı bir ortama indirebilir veya ihtiyaç dahilinde beyaz A4 kağıdı üzerine yazdırabilirsiniz.

13. e-Faturaya geçersem muhasebecimle ilişkim nasıl değişecek?

Elektronik fatura kullanımının, faturalama sürecinin maliyetini düşürme ve faturalarınızın tahsilatını hızlandırmasının yanında, muhasebeciniz ile çalışma sürecinizi de hızlandırır. Bu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

• 

Hem sizin hem de muhasebeciniz için veri girişi için harcadığınız zaman ciddi anlamda azalır (bkz. Paraşüt Üzerindeki Verileri Dışarı Aktarmak). Muhasebeciniz kullandığı muhasebe programına Paraşüt üzerinden dışarı aktardığı verileri yükleyerek veri girişini hızlandırabilir.

• 

Muhasebecinizi Paraşüt hesabınıza kullanıcı olarak davet ederseniz (bkz. Yeni Kullanıcı Davet Etmek) muhasebeciniz ay sonunu beklemeden fatura ve harcama bilgilerinize hesabınızdan erişebilir, sizin ayrıca veri paylaşmanıza gerek kalmaz. Faturalarınızın dijital kopyaları da hesabınızda olacağı için onlara da kolaylıkla erişebilir.

• 

Gerekli kontroller zamanında sağlanır, olası yanlışlıkların önüne geçilir.

• 

Aynı veriler üzerinden karşılıklı tek bir dil konuşursunuz.

• 

Beyanname hazırlık döneminde fatura beklenilmesine gerek kalmadan beyanname kapatılması yapılabilir. Böylece beyanname hazırlama süreci çok daha kolay ve hızlı olur.

• Muhasebeciniz işinizi geliştirmenize yardımcı olabilmek için ciddi anlamda vakit kazanır. Mesaisinin büyük çoğunluğunu veri girişi gibi operasyonel bir sürece harcayan muhasebeciniz, firmanız ile olan başka çalışmalara daha fazla zaman ayırabilir.

Bu soru ve daha fazlasının cevabı için "Büyüyen İşletmeler için e-Faturaya Ücretsiz Geçiş Kılavuzu" ücretsiz e-kitabımızı indirerek inceleyebilirsiniz.

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek? başlıklı yazımızda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

14. e-Fatura sıra-seri no nasıl işleyecek?

Paraşüt üzerinde elektronik fatura oluşturduğunuzda (faturayı resmileştirdiğinizde) sistem otomatik olarak bir fatura numarası veriyor. Bu numara e-fatura ile e-arşiv faturada farklı diziler takip edecektir.

15. e-Faturayı gönderdikten sonra faturada değişiklik yapabilir miyim?

Hayır. Normal faturayı kesip gönderdikten sonra değişiklik yapamama durumunuz elektronik faturada da geçerli. Fakat göndermiş olduğunuz elektronik fatura:

• e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir,

• e-arşiv ise siz iptal edip tekrardan yeni bir fatura oluşturabilirsiniz.

16. e-Fatura sistemi ile irsaliye hazırlayabilir miyim?

Ufak bir "hack" ile neden olmasın? Gönderdiğiniz elektronik faturada düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu kağıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kağıdın imzalanması gerekmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

17. Mevcut mali mührüm varsa tekrar almama gerek var mı?

Bu soru Paraşüt'e geçmek isteyen kullanıcılarımızdan çokça geliyor. Hayır, gerek yok. Mevcut mali mührünüzü kullanabilirsiniz.

18. Serbest meslek makbuzu kesenler e-fatura kullanabilirler mi?

SMM bir fatura olmadığı için onun yerine bir fatura türü olan e-Fatura'yı kullanamazsınız. 

19. Müşterilerimin e-Fatura kullanıcısı olduklarını nasıl anlayabilirim?

e-Fatura portalında yer alan liste düzenli olarak güncellenmektedir. Listeyi kontrol edebilirsiniz.

20. e-Fatura nasıl kullanabilirim?

Daha fazla bilgi için müşavirliğimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.