İhracat E-Fatura Uygulamasında Gtb Test Portalinin Kullanımına İlişkin Gib Duyurusu

 

Başkanlığımız ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca İhracatta e-Fatura uygulamasına ilişkin oluşturulan TEST ortamlarından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca tahsis edilen kısmının (https://efaturatest.gtb.gov.tr ) kullanımı sırasında Özel Entegratör firmalar aşağıda yapılan açıklamaları dikkate almaları gerekmektedir.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca Test portalinin özel entegratörler tarafından kullanılabilmesine ilişkin kullanıcı tanımlama işlemleri henüz devam ettiğinden, İhracat e-Faturaları için TEST yapmak isteyen özel entegratörler, en fazla 1(bir) ihracatçı müşterisinin kullanıcı adı ve şifre bilgisiyle TEST ortamında ihracat işlemine ilişkin e-Fatura düzenleyerek TEST işlemlerini yürütebileceklerdir.

 

Ancak herhangi bir ihracatçı müşterisi olmayan özel entegratörler ise Başkanlığımızca kendilerine efatura@gelirler.gov.tr mail adresinden mail yoluyla bildirilen TEST kullanıcı adı ve şifresiyle söz konusu TEST işlemlerini yapabileceklerdir. Aynı kullanıcı adı ve şifresi tüm özel entegratörler açısından tanımlı olduğundan, TEST süreçlerinde özel entegratörler birbirlerinin düzenlediği test faturalarını da görebileceklerdir.

 

Diğer taraftan talep eden özel entegratörler için Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ayrı kullanıcı adı ve şifresi tanımlanması işlemleri 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılabilecektir. Bu tanımlama işleminin yapılabilmesi için ilgili özel entegratörler firmalarına ilişkin vergi kimlik numarası ile ünvanlarının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile paylaşılabilmesini sağlamak bakımından efatura@gelirler.gov.tr mail adresine onaylarına(muvafakatlerine) ait mail atmaları gerekmektedir.

 

Ayrıca özel entegratör firma için özel oluşturulacak kullanıcı adı ve şifre tanımlama işlemlerini müteakip özel entegratör firmaları ihracatçı müşterisine ait bilgiler yerine kendilerine ait kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile TEST portalini kullanmaları gerekmektedir.

1/1/2017 tarihi itibariyle e-Fatura olarak kesilebilecek olan ihracat faturalarının işleyişinin görülebilmesi için uygulamaya konan TEST sistemi özel entegratör olarak hizmet veren firmaların kullanımına açılmış olup, bu çerçevede özel entegratörler test sistemini kullanmaya başlayabileceklerdir.

Test sistemi üzerinden ihracat e-Faturası gönderen kullanıcılar, gönderilen ihracat e-Faturasına ilişkin olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemi tarafından otomatik olarak üretilen 23 haneli referans numarasını  https://efaturatest.gtb.gov.tr  adresinden sorgulayabileceklerdir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.