1 Milyon 600 Bin Esnaf ve Tüccara Kredi Sicili Affı

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile kredi itibarı zedelenen pek çok esnaf ve tüccar banka veya finans kurumlarından kredi kullanamaz duruma düşmüştür. Bu duruma ayrıca vergi ve sigorta borcu eklenen esnaflar yine bankalardan vergi borçları bulunduğu için yine kredi çekemez duruma düşmüştür.

Geldiğimiz noktada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan bir düzenleme sonucunda Sicil Affı ile ilgili kanun tasarısı hazırlamıştır. Tasarıya göre;

1-      Yaklaşık 1 milyon 600 bin esnafı ilgilendirir bir sicil affı getirilmektedir.
2-      Kara listeye düşmüş bir çok esnaf veya tüccar kredi itibarını yeniden kazanabilecek duruma gelecektir.
3-      Negatif listeden çıkarılacak bir çok esnaf ve tüccara banka ve gider finans kuruluşlarından 50.000,00 TL’lik 1 yıl ödemesiz düşük faizsiz kredi olanağı getirilmektedir.
4-      Esnafında işsizlik fonundan faydalanması yolu açılmaktadır.
5-      Bir diğer yenilik ise esnaf ve tacirlerin kullanacakları ticari defterlerin sene sonu tasdiklerinin kaldırılması yolu açılmıştır. Buna göre; esnaf ve tüccarlar artık sene sonu kapanış tasdik onayları yapılmayacaktır.

Bütün bu düzenlemeler sonucunda umarız banka ve finans kurumları esnaf ve tüccarın vergi borcunu gerekçe gösterip, kredi talebini reddetmemesi asıl temennimizdir. Uygulamada banka ve finans kurumları esnaf ve tüccarın kredi sicili temiz olsa bile vergi ve sigorta borçlarını mazeret gösterip kredi taleplerini geri çevirebilmektedir. Bu anlamda yürürlüğe giren ve geçtiğimiz ay başvuru süresi biten 6736 sayılı Yasa mad. 2 hükmü gereğince önemli bir yapılandırma yapılmış olup, bu yapılandırma kapsamında ödemeler 18 taksit ( 36 ay vade) halinde ödenebilecektir. Böylece kamuyla iş yapan pek çok müteahhit veya kamuya mal veya hizmet sunan pek çok gerçek veya tüzel kişi vergi dairesinden ve sigortadan “ Borcu yoktur” belgesi alabilecektir. 

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.