E-Fatura Kullanıcısı Olan İhracatçılar 01.01.2017’ye Dikkat

 

454 No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükellefler için, mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında düzenlenecek faturaları, 01/01/2016 tarihinden itibaren e-fatura olarak düzenleme yükümlülüğü getirilmiştir. Ancak daha sonra 461 No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bu uygulamanın başlangıç tarihi 01.01.2017 olarak değiştirilmiştir.

 

Son güncellenen taslak halindeki gümrük işlemleri kılavuzunda konu ile ilgili açıklamalara yer  verilmiştir. E-fatura uygulaması, ihracatçılar ve yolcu beraberi eşya istisnasından faydalanmak için verginin alıcıya iade edilmesi usullerinden yalnızca yetki belgesine sahip aracı kurumlar tarafından iade yöntemini seçen mükellefler için uygulanacaktır.

 

Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan e-Fatura uygulaması gümrük işlemleri kılavuzuna göre; e-Fatura sistemine kayıtlı olan mükellefler ihracat faturalarının alıcı/inceleyen gümrük bilgileri kısmını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak düzenleyeceklerdir.

 

Ünvan                              : Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Vergi Dairesi ve Numarası : Ulus – 146 041 5308

Adres                                           : Üniversiteler Mh. Dumlupınar Bulvarı No: 151 Çankaya / ANKARA

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ise kendisine gelen faturaya 23 haneli bir referans numarası vererek yükümlüye bildirecektir. Referans numarası gümrük çıkış beyannamesinin 44 numaralı (ek bilgiler) kutucuğuna yazılarak gümrük işlemlerine başlanacaktır.

 

Gümrük beyannamesinin tescilinden önce veya sonra faturada değişiklik yapılmak istenmesi halinde fatura ve referans numarası iptal edilerek yeni bir fatura ve referans numarası hazırlanması gerekmektedir.

 

Buradaki en önemli husus ise GİB Portal uygulaması yeterli altyapıya sahip olmadığı için, ihracat işlemlerinde e-fatura düzenlemek zorunda olan mükelleflere hizmet veremeyecektir. Bu nedenle e-fatura mükelleflerinden ihracat yapan ve GİB portal uygulamasından yararlanan mükelleflerin 01.01.2017 tarihinden önce diğer yöntemleri (özel entegratör, entegrasyon) tercih etmesi gerekmektedir.

 

Hizmet ya da fiyat farkı gibi yurt dışına düzenlenen faturalarda e-fatura zorunluğu olmayacaktır. Bu kapsamda yer alan ihracat faturaları, kurum e-arşiv kullanıyorsa e-arşiv ile kesilecektir, aksi durumda (e-arşiv kullanılmıyorsa) kağıt fatura olarak düzenlemeye devam edilecektir.

 

Konunun önemine binaen taslak halinde olan gümrük işlemleri kılavuzunun dikkatli bir şekilde takip edilmesi mükelleflerin yararına olacaktır

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.