Değerli okurlarım, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı çok yakın bir zamanda binek oto alımlarıyla ilgili yeni bir özelge vermiştir.  (03.11.2015 tarih ve 39044742-KDV.28-91194 sayılı özelge) Özelge isteyen şirketinana sözleşmesindeki faaliyet konuları arasında otomobil tedariki, alım-satımı ve kiralama faaliyetlerinin yer aldığı, şirket ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında "kadın sağlığı hizmet", "sosyal yardım hizmet ", "evde sağlık hizmet" işlerine yönelik imzalanan sözleşme kapsamında belirtilen işlerin teknik şartnameleri gereğince, bu hizmetlerin yerine getirilebilmesi için kullanılmakta olan belirli özellik ve standarda sahip araçların binek otomobil niteliğinde olduğu vew bunların iktisabında KDV’nin indirilip indirilmeyeceği görüşü talep edilmiştir.

Özelgenin sonuç bölümünde;

 “Buna göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla imzalanan sözleşme ve teknik şartname gereği satın alınması planlanan özellikleri ve sayıları belirlenmiş araçların (binek otomobillerin); adı geçen İdareye karşı ifa edeceğiniz hizmetlerin bir unsuru olduğu, söz konusu işin evde sağlık hizmeti; hasta, yaşlı, engelli, kronik rahatsızlığından dolayı bakıma muhtaç kişilere aileleri ile yaşadıkları ortama eğitimli ve tecrübeli sağlık ekibi tarafından tedavilerini karşılayacak şekilde muayene, takip ve bakım hizmetleri olduğu, araç kiralama işi veya binek otomobiller ile doğrudan ilgili olmadığı, binek otomobillerin söz konusu işin ifasında gerekli olduğu dikkate alındığında, bu araçlara ilişkin kullanım bedelleri hakediş raporları ve firmanızca düzenlenecek faturalarda ayrıca gösterilse dahi söz konusu iş "binek otomobillerin çeşitli şekillerde işletilmesi" olarak değerlendirilemeyeceğinden bu araçların iktisabında yüklenilen KDV nin indirimi mümkün bulunmamaktadır.”

Debilmektedir.

Binek otomobillerin sözleşme gereği bu şekilde kullanılması dahi gelir idaresi tarafından KDV indirimi açısından kanunda yazılı şartlardan biri olan “çeşitli şekillerde işletilmesi”, olarak kabul görmemiş ve bu araçların alımlarında yüklenilen KDV nin indirim konusu yapılmasına izin verilmemiştir. Dolayısıyla bu araçların satışında da yüzde 1 KDV hesaplanması gerekmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.