Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar

 

05.10.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2016/9139 sayılı Kararla, yatırım teşvik mevzuatında bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda;

 

- 10 milyon TL'yi aşmayan bölgesel yatırımlara da yerel birimlere başvuru yapabilme hakkı tanınmıştır.

- Stratejik yatırımların faiz desteğinden yararlanması için gerekli olan son müracaat tarihi (31/12/2016) kaldırılmıştır.

- Sigorta primi işveren hissesi desteği'nde 31/12/2016 başlangıç tarihi öncesi ve sonrası için farklı süre uygulamasına son verilmiş, tüm yatırımların yüksek olan süreden faydalanacağı belirtilmiştir.

- Vergi indirimi desteğinde 31/12/2016 başlangıç tarihi öncesi ve sonrası için farklı oran uygulamasına son verilmiş, tüm yatırımların yüksek olan orandan faydalanması sağlanmıştır. Ayrıca yatırım döneminde yatırımcının diğer faaliyetlerinden elde ettiği gelirlere uygulanabilecek indirimli vergi tutarı, tüm bölgeler için toplam yatırım tutarının % 80'i olacak şekilde değiştirilmiştir.

- Öncelikli yatırımlar altındaki enerji verimliliği bendinde (j), "birim ürün başına en az % 20 enerji tasarrufu" şartı kalkmış, "mevcut durumuna göre en az % 20 enerji tasarrufu" şartı getirilmiştir.

- OSB'lere ek olarak, Endüstri Bölgesinde yer alan yatırımlara da bir alt bölgede teşviklerinden yararlanma hakkı tanınmıştır. Ayrıca yeni eklenen Ek-6 ile, OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre orta-yüksek teknolojili sınıfında belirtilenlerin üretimine yönelik yatırımlar, İstanbul ili ve 5. ve 6. bölgeler hariç olmak üzere, hangi bölgede yer alırsa alsın 4. bölge desteklerinden faydalanabilmektedir. Söz konusu desteklerden yararlanmak için asgari yatırım şartı 1. ve 2. bölgelerde 1 milyon, diğer bölgelerde 500 bin TL olarak belirlenmiştir.

- Daha önceki kararları da içerecek şekilde, tamamlanamayan yatırımlar kapsamında yapılan yatırım harcamalarının teşvik belgesi kapsamında değerlendirilebileceği belirtilmiştir. Ayrıca teşvik belgesinin kapanışı sırasında turizm işletme belgesini ibraz edemeyen turizm yatırımlarının tamamlama vizelerinin, belgenin genel teşvik sistemine dönüştürülmesiyle yapılabileceği belirtilmiştir.

- 2009 teşvik kararından itibaren geçerli olmak üzere, aynı işyeri sicil numarasına ait sigorta primi işveren hissesi desteklerinin birleştirilebileceği belirtilmiştir.

- Geçici 5. madde (yatırım döneminde diğer kazançlara uygulanacak indirim oranlarının bölgelere göre değişimi) kaldırılmıştır.

- Metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, 4. ve 5. bölgedeki tüm illerde bölgesel yatırım kapsamına alınmıştır. Ayrıca "İstanbul ili hariç olmak üzere, asgari 2 milyon TL tutarındaki “demiryolu ve tramvay lokomotifleri ile vagonlarının imalatı” ile bunların aksam ve parçaları konusundaki yatırımlar." bulunduğu bölgenin desteklerinden yararlanan yatırımlar kapsamından çıkartılmıştır.

- 1, 2 ve 3. bölgelerde gerçekleştirilmesi halinde 4. Bölgede uygulanan, 4, 5 ve 6. bölgede gerçekleştirilmesi halinde bulunduğu bölgede uygulanan desteklerinden yararlanacak yatırımlara istinaden Ek-6 eklenmiştir.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın tam metnine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.