Bağ-Kur’luya beş puan prim indirimi geldi!

Vergi mükellefleri, esnaf ve tüccarlar, şirket Ortakları gibi bağımsız çalışanlar 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılıyor. Bağ-Kur sigortalıları 01 Ekim 2008 tarihinden önce 24 basamak üzerinden prim öderken, artık asgari ücretle asgari ücretin 6.5 katı arasında (SGK Tavan Tutarı) değişen bir matrah üzerinden primlerini ödeyebiliyor. Türkiye’de, SGK 2016/06 dönemi istatistiklerine göre Bağ-Kur statüsünde, aktif sigortalı olarak 2 milyon 771 bin 372 vatandaşımız bulunuyor.

Bunlardan 1 milyon 932 bin 212 zorunlu, 733 bin 669 Tarım Bağ-Kur’u, 13 bin 986 muhtar ve 91 bin 505 kişi isteğe bağlı sigortalı sayılıyor.

Bir süredir başta Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olmak üzere esnaf ve sanatkar kuruluşları ile ticaret ve sanayi odaları Bağ-Kur priminde de indirim talebinde bulunuyordu. İşte, 7.9.2016 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanan, 6745 sayılı Kanun ile isteğe bağlı sigortalı olanlar dışındaki primlerini düzenli ödeyen ve prim borcu olmayan Bağ-Kur sigortalılarına bir indirim sağlandı.

Mevcut yasal düzenlemelere göre, Bağ-Kur’lular %34.5 oranında prim ödemektedir. Yani işsizlik sigortası primi hariç, tüm primler ödenmektedir. %34.5 oranındaki primin;

1- %20’si uzun vadeli sigorta kolları yani malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası için,

2.- %2’si kısa vadeli sigorta kolları yani iş kazası ve meslek hastalıkları, hastalık, analık sigortası için,

3- %12.5’i genel sağlık sigortası için alınmaktadır. 

Yeni düzenlemeye göre isteğe bağlı sigortalılar hariç 4/b kapsamındaki sigortalıların malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, beş puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacak.

***

BAĞ-KUR’luya 535 TL’ye kadar prim indirimi

Asgari ücret üzerinden aylık (1.647 x %34,5) 568,22 TL prim ödeyen bir 4/b sigortalısı için beş puanlık indirimden faydalandığı takdirde (1.647 x %29,5) 485,87 TL prim ödemesi gerekecek. Bu durumda da 82,35.-TL Bağ-Kur priminde indirim yapılmış olacak.

Bağ-Kur primini tavandan aylık (10.705.50 X %34.5) 3 bin 693 lira 40 kuruş prim ödeyen bir 4/b sigortalısı için beş puanlık indirimden faydalandığı takdirde (10.705.50 X %29.5) 3 bin 158 lira 12 kuruş prim ödemesi gerekecek. Bu durumda da primini tavandan ödeyenler için 535.28 TL Bağ-Kur priminde indirim yapılmış olacak.

Sigortalıların bu prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerin Hazine’ce karşılanmayan kısmının yasal süresi içinde ödenmesi, SGK’ya kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır.

Ancak SGK’ya olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını taksitlendiren veya yapılandıran sigortalılar bu taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri devam ettiği sürece bu indirimden yararlanacak.

Borçlanma ve ihya kapsamındaki primlerden dolayı bu indirimden ise faydalanılmayacaktır. Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmıyor.

Bağ-Kur'lular için bu prim indirimi uygulaması 1 Ekim'de başlıyor. Çünkü kanunun yürürlük maddesinde, bu indirimin yürürlüğe girişi 1.10.2016 tarihi olarak belirlenmiştir. Bağ-Kur’lular, her ayın sigorta primini, takip eden ayın sonuna kadar ödemektedir. Yine son günün resmi tatile rastlaması halinde, takip eden ilk iş günü mesai bitimine kadar ödenmesi gerekir. Bu sebeple Bağ-Kur’lular bu indirimi 30.11.2016 tarihine kadar ödeyecekleri, Ekim primi için indirimli olarak görecekler.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.