Matrah artırımı imkanından yararlanmadığınıza sonradan pişman olmayın (Dünya Gazetesi) 

Değerli DÜNYA okurları, şu sıralar şehir şehir dolaşıp sanayi, ticaret odaları vb. kurumların davetleri çerçevesinde “Vergi Barışı Kanunu”nun (6736 sayılı Kanun) getirdiği imkanları anlatıyoruz, anlatmaya devam edeceğiz. Yaptığımız toplantılarda olası risklerin tam anlaşılamadığını müşahade ettik. Bir kısım kişi ve mükellefler kendi durumlarının “risk”ten münezzeh olduğunu düşünüyor ve bu “Af” tartışmalarını ilgisizce ya da kendileri ile ilgilendirmeksizin izliyorlar.

Başlıklar halinde ilk etapta şahıslar için daha sonra da şirketler açısından bazı olası riskli alanları hatırlatayım istedim;

1. Mükellef olmayan ancak şu veya bu nedenle gelir elde eden şahısların durumu

Şayet 2011-2015 dönemlerinde elde ettiğimiz gelir var ve fakat çeşitli nedenlerle (vergilenmeyeceği, istisna olduğu vb. düşüncelerle) beyan etmemişseniz 6736 sayılı Kanun’la getirilen matrah artırımı imkanını kaçırmayın derim. Çok düşük (tabi ki tartışmaya konu gelir dikkate alınmalı) bir bedelle kendimizi bu tartışmaların dışına çıkarma, riskten kurtulma imkanı geldi.

2. Yurtdışı kazançlarını beyan etmeyenler

Yurtdışında kar payı, faiz, menkul kıymet alım satım kazancı, komisyon, prim vb. elde edilen her türlü kazancınızla ilgili riskinizi (matrah artırımı yoluyla) çok düşük bir bedel karşılığı ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın, dünyanın neresinde, hangi kaynaktan olursa olsun, elde ettiğimiz gelirler Türkiye’de de beyana tabi. Artık ülkeler birbirine bilgi verme konusunda daha istekli ve aktif hale geliyorlar.

3. Nesebi sahih olmayan şirketlerin gelirleri

Bir kısım (vergi cenneti diye de tabir edilen) ülkelerde ortaklarının kimliği belirlenemeyen şirketler (trust vb. yapılar) kurulabilmektedir. “Nasıl olsa ortaklığım gizli, tespit edilemez, dolayısıyla bunlardan elde edilen gelirleri Türkiye’de beyan etmem gerekmiyor”, demeyin. Bu affı değerlendirin derim.

4. Aynı yılda birden fazla veya birbirini izleyen iki yılda birer adet araba satmış olanlar

Mali İdare bu tür faaliyetlerin ticari faaliyet olduğunu idda ediyor ve cezalı tarhiyat yoluna gidebiliyor. Bu poziyonda olanlara durumlarını değerlendirmelerini tavsiye ederim.

5. Aynı yılda birden fazla veya birbirini izleyen iki yılda birer adet gayrimenkul satmış olanlar

Mali İdare bu durumu ticari faaliyet olarak değerlendirip gelir ve KDV tarhiyatları yapabiliyor.

6. Beyan dışı kira gelirleriniz varsa

Tespiti zor veya imkansız demeyin aftan yararlanın derim.

7. Yurt Dışındaki Bir Şirketten Maaş, Prim, Hisse, Kar Payı Şeklinde Gelir Elde Eden Beyaz Yakalılar

Yurt dışında kurulu bir şirketten doğrudan yurt dışındaki banka hesabınıza herhangi bir adla ödenen her türlü tutarın Türkiye’de beyanı gerekebilir. Bu kanun çok cüz’i bir ödeme ile bu tür risklerin bertaraf edilebilmesi imkanı verecektir.

8. Türkiye’de yabancı bir şirket adına çalışan yabancılar

Yabancı bir şirket adına Türkiye’de bulunup, bu hizmetleri karşılığı doğrudan doğruya yurt dışında bulunan banka hesabına ödeme yapılan, Türkiye’de gelir beyanında bulunmayan bir yabancının da Türkiye’de vergi ödemesi gerekebilmektedir. Bu af yabancılar açısından da değerlendirilmelidir.

9. Türkiye’de elde edilen komisyon, aracılık primi vb. Her türlü gelir

Türk vatandaşı olup, Türkiye’de ki herhangi bir kişi veya kurumdan gelir elde eden herkesin bu gelirlerinin beyanı gerekmekte olabilir.

10. Gider pusulası ile belgelenen bir kısım gelirler

İstisna olduğu, muaf olunduğu vb. düşüncelerle ödeyen şirketler açısından gider pusulası ile belgelenen ve üzerinden belki stopaj yapılmış ( veya yapılmamış ) ödemeler elde eden açısından beyanı gerektiren ( örneğin; serbest meslek faaliyeti şeklinde) bir gelir mahiyetinde olabilir. Kanunun hem şirket hem de geliri elde eden şahıs açısından bu af kanunu çerçevesinde değerlendirilmesinde fayda bulunmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.