SGK Görüş Değiştirdi…İşçiye Hediye Edilen Altın Artık SGK Primine Tabi !

Bilindiği üzere, bazı işyerlerinde işverenlerce çalışanlara bayram, yılbaşı veya özel günlerde (kuruluş yıldönümü vb.) altın verilmektedir. Çeğrek, yarım veya tam altın olarak verilen bu hediyelerin işçinin o ayki ücret bordrosuna ödeme unsuru olarak eklenip eklenmeyeceği konusu daha önce SGK tarafından değerlendirilmişti.


SGK söz konusu değerlendirmesinde, altın olarak verilen hediyenin nakdi ödeme olmadığı, ayni yardım olduğu ve dolayısıyla sigorta primi matrahına dahil edilmeyeceği yönünde görüş vermişti. Buna karşın SGK, yaykın bir zaman önce yayımlamış olduğu 2016/12 sayılı genelgesinde konuyla ilgili görüşünü değiştirmiş ve 1 Haziran 2016 tarihi itibariyle, işverenlerce çalışanlara verilen altınların ilgili ayın son günündeki Merkez Bankası satış fiyatı üzerinden prime tabi tutulması gerektiği belirtilmiştir. 

Dolayısıyla, şirketler tarafından işçilere hediye olarak verilen altınların cari değerleme kuru (mb satış fiyatı) üzerinden değerlendikten sonra ilgili personelin ücret bordrosuna dahil edilmesi gerekmektedir. Böylece hediye edilen altın üzerinden hem sigorta primi hem de stopaj gelir vergisi kesintisi yapılacaktır. 

Ayrıca, söz konusu altının değerlemesi sonucu oluşacak tutarın, net tutar olarak dikkate alınması gerektiğinden, bordroya eklerken bu tutarın gelir ve damga vergisi ölçüsünde brütleştirilerek girilmesi gerekebilir.

İlgili Tebliğe ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen müşavirliğimiz ile irtibata geçiniz. 

Aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

Bir ağaç kurtarın... Gerçekten ihtiyacınız yoksa lütfen bu e-postayı yazdırmayın.

 

 

Bu mesaj ve ekleri, mesajda gonderildigi belirtilen kisi/kisilere ozeldir ve gizlidir. Bu mesajin muhatabi olmamaniza ragmen tarafiniza ulasmis olmasi halinde;mesajın gizliligi ve bu gizlilik yukumlulugune uyulmasi zorunlulugu tarafiniz icin de soz konusudur. Zira bu mesajda gizli kalması gereken özel bilgiler olabilir.Mesaj sahibinin izni olmadan içerik ve bilgiler 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Mesajı yanlışlıkla aldıysanız, başkalarına aktarmayınız ve kopyalamayınız. Lütfen göndereni uyarınız ve mesajı siliniz. Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Bu mesaj bilgi paylaşım amaçlıdır. Tavsiye veya öneri niteliği taşımaz ve kaynak olarak kullanılamaz.Mesaj ve eklerinde yer alan bilgilerin dogrulugu ve guncelligi konusunda gonderenin ya da sirketimizin herhangi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. Sirketimiz mesajin ve bilgilerinin size degisiklige ugrayarakveya gec ulasmasindan, butunlugunun ve gizliliginin korunamamasindan, virus icermesinden veya bilgisayar sisteminize verebilecegi herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz.

 This message and attachments are confidential and intended solely for the individual(s) stated in this message. If you received this message although you are not the addressee, you are responsible to keep the message confidential. The sender has no responsibility for the accuracy or correctness of the information in the message  and its attachments. Our company shall have no liability for any changes or late receiving, loss of integrity and confidentiality, viruses and any damages caused in anyway to your computer system.